Paying for private school

Tips and tricks for sending your child to private school

Page 2 of 8

Is A Used Car Cheaper To Own Than a New Car?

Is a used car cheaper than a new car to own? For those of us scrounging to pay for tuition there is a better (and easier) question to ask. And that is, what is my cost per use for this car?

Consider Cost Per Use Instead

Folks paying tuition don’t get to pick any car they want to won. Instead, we buy the safest cars possible and determine the correct one by comparing cost per use (in this case cost per miles).

Instead We Consider Cost Per Use on Large Purchases

Here is an example. Our car cost $45,000 new.  A long time ago. We paid net (after sale of the old car) $8000 for it second hand with 70,000 miles on it. Same features as the original owner had but with more miles on it, some character and a bit of a vintage feel. Let’s use the cost per use method to see if we paid a fair price for the vehicle.volvo-wagon-blue

Before we get into the numbers I realize some of you hate this sort of conversation. You find it is tedious and you never trust the numbers you end up with.  Send me a note or post a comment and I will run the numbers for you. And don’t worry about getting the match exactly right, just remember to keep cost per use in mind when facing a major purchase decision.

On to the numbers!

The original owner paid $45,000 for 75,000 miles of use or 60 cents for each mile driven, not counting fuel, tires, service and parts. Assume we keep the car another $75,000 miles and get the 75K, 100K and 125K maintenance work which will cost in total about $4000. Our combined cost for the car is $12,000, again ignoring consumables. Our cost will be 16 cents per mile or only 25% of the cost of the car if it was purchased new.  I declare this to be a good deal as we can get four of them for the same cost as the car was new.

Is A Used Car Cheaper To Own Than a New Car?

This doesn’t mean all used cars are cheaper than all new cars.

Today on Autotrader.com a 2013 Jeep Wrangler with 45K miles is selling for $25,900 despite having a poor side impact safety rating and marginal front impact rating. At the same time a new Subaru Forester, is selling for $26,100. Not as cool looking but stellar safety ratings.

If both cars are driven for 100K miles the Wrangler will need both the 75K, the expensive 100K services and a more expensive 125K service, and new tires for about $5000 in parts and labor. The Subaru will only need the $1500 75K service.

Let’s compare the cost per use of each vehicle in the handy table.

Wrangler (21 MPG) Forester (32 MPG)
Up front cost $25900 $21600
Service $5000 $1500
Gas for 100K miles @ $3 a gallon $14285 $9375
Total cost $45,185

 

$32,475

 

45 cents 32 cents

 

The Forester, despite being newer, safer, and more reliable and more gas efficient, at first glance appears to be about the same price as the used and cooler looking Wrangler. But the cost per mile reveals the Wrangler is 40% more for each mile driven. A brand new Forester is much cheaper then the used Wrangler.

The astute reader at this point will wonder – wait a minute – wouldn’t a used Subaru save us even more? I am glad you asked because today on Autotrader.com a 2013 Forester is $16,488.

Let’s compare cost per use of all three vehicles.

 

Wrangler (21 MPG) New Forester (32 MPG) Used 2013 Forester (27 MPG)
Up front cost $25900 $21600 $16488
Service $5000 $1500 $5,000
Gas for 100K miles @ $3 a gallon $14285 $9375 $11,111
Total cost $45,185

 

$32,475

 

$32,599

 

45 cents 32 cents 33 cents

 

Oooooh!  So sorry! The new car is still the most economical. The less gas efficient 2013 Forester combined with that 100K services hit really put the new vehicle in the lead.

We have found it helpful to think cost per use to get the most out of something so extra funds can be redirected towards tuition and hope you will too.

So the three cars I chose for this example were pretty close. Ideally, you are looking for comparisons that are really easy so that it is fairly obvious by adding up some numbers. But you get the idea. If you find a car that is safe and reliable but makes you go “meh” it is likely to be the correct car. That is why there are so many of them on the road as lots of other folks have come to the same conclusion.

If you are thinking a particular car you are looking into is so cool, move on. Get your excitement out of some fancy new shoes instead.

Simplicity

Years ago a statement from Bruce Lee about punching stuck with me as a good life philosophy.

“The height of cultivation is really nothing special. It is merely simplicity; the ability to express the utmost with the minimum. It is the halfway cultivation that leads to ornamentation.” – Bruce Lee

Bruce Lee

Bruce Lee

This same philosophy applies to paying for private school. Your child’s education isn’t about social status, fancy sweatshirts, a beautiful campus or a list of college admissions lists. Those are at best artifacts of a private education but more likely are distractions. They aren’t the purpose of an education.

Keep your specific purpose for sending your child to a private school in mind. It might be very different than my purpose. And that is OK as everything else is a ornamentation.  Your success on this endeavor will help both your child and the broader community by educating its citizens with a diversity of thought.

 

You can do this.

 

“It is not a daily increase, but a daily decrease. Hack away at the inessentials.”
― Bruce Lee

That is One Long Cable!

Eleven years ago we moved into our current home. And the previous owners had not installed cable television. To get it installed meant an all day visit and lots of holes would have to be drilled into the relatively intact walls. And then we would have a $100 a month bill.

We put it off. Then we thought about it. And then we passed on it and just used Netflix and then eventually Amazon Prime for videos and a fancy “digital” antenna for local television stations.

In the first year we spent $1200 less than we would have otherwise. Importantly, we missed all those advertisements that likely would have increased our spending even more. Ten years later we had avoided $12,000 in costs.

Last year we got a sweet deal on a used Volvo XC70. Originally $45,000 when it was new, we picked it up used for $12,000. After selling the previous car for $4000 the net cost was $8000.

Volvo Wagon - New to us!

Battle Wagon – New to us!

By skipping on the cable expense for the decade prior we essentially got a free car with all the gas it will need for many years paid for up front. And that is good because we need to pay the tuition bills.

Limit those little expenses. They add up quickly.

A Tale of Two Dishwashers

Our dishwasher was not functioning well. Repeated repair attempts had extended the life a bit but dirty dishes after each wash was the motivation to finally replace it.

We selected a washer that made sense for us (hard food disposal!) and had decent reviews.

Picture of an awesome Maytag Dishwasher with hard food disposal.

Awesome Maytag Dishwasher with hard food disposal.

There was a fancy one for $598.  Let’s assume we would have it installed for us rather than attempt to get the thing in ourselves.

The Numbers

 

Below are actual quotes from the site we purchased The Awesome Dishwasher (rhymes with West Guy).

 

Fancy Stainless Steel Version – Installed Fancy Stainless Steel Version, DYI
Base price $494 $494
Installation $139 $0
Install Kit $29 $29
Haul Away $15 $0
Totals $677 $523

 

So $154 more for the installed version. That is 30% more for the same functionality.

The Time

This might seem like a waste of time as I am wholly unqualified to install a dishwasher. And despite daily practice my ability to even use one has come into question (hence the hard food disposal). It would take a pro 1 hour. It took me two hours on a Saturday and another two hours on a Sunday. Since we took our time I was able to clean up all the junk under it, test it multiple times for leaks and line it up just right under the cabinet. The previous, professionally installed one, was a miniature leaning tower of Pisa.

And I didn’t have to wait for a contractor and can do it in the morning. 4 hours to save a measly $154. That is only 38 bucks an hour! Based on this calculator that is $79,040.00.

This is looking better already.

But wait – this is tax free money. I don’t have to earn that $154 which would have taken $215 in gross income (before taxes, withdraws, sales taxes and mystery fees). Now we are bumped up to $53 an hour.

The Adjusted Savings

That is better. $53 an hour equates to $110,000 annual salary.

Of course your salary takes priority but if you were going to spend a lazy afternoon with a non-fiction book you can have just as much fun watching a you tube video of how to install a dishwasher.

Change Your Mind Set To Make The Grade

Paying for private school means changing your mind set on seemingly small things. You can do this.

Build the Catherdral

For over half a century Trappist monk Justo Gallego has been building a cathedral in Spain. Led by his calling and with no formal training his effort has resulted in incredible results

Justo Gallego. Source: wikipedia

Justo Gallego. Source: wikipedias been a slow and steady building up of something beautiful. He expects no return on investment and, while accepting help, he has to be the driving force behind it, day after day, month after month, year after year.

I love this story. We as parents all of us are doing the same for our children. One way we do this is to match our

child’s needs to the appropriate school. And if you are at this site, you have selected, or are considering, a private school as one possible option.

Justo might be a little bit crazy. And many of us have  heard that we are nuts for wasting money on private school tuition. But wouldn’t it be nice to create something beautiful  for someone else?– In this case a series of experiences, lessons and morale frameworks for your children and the broader community.

You can do this. We can help.

 

Be Your Own General Store

Want to save money for tuition? One way to do so is to be like your grandmother and be your own general store and service center.

Make your Own Mixes

For example,  you can make your own bleach based cleaning spray with bleach, water and laundry detergent. We did it this morning and instructions are available online. You can do it too. Just be sure to use a laundry detergent for the soap portion of it so you don’t create a toxic cloud.

The mix is 1 to 10 of bleach to water. Here is the mix we prepared this morning:

  • 3 ounces of bleach
  • 1 teaspoon of power laundry detergent
  • Top of the 32 ounce spray clean bottle we already had
Bleach bottles

Bleach Bottles by WolfmannOwn work, CC BY-SA 4.0, Link

This is 2 cents a bottle as opposed to $4.99 a bottle in the store.

I saved almost $5 bucks?

Or did I? Let’s check the math.

 

 

 

 

Amount Saved = $5

Put That Creation To Use!

I immediately put this spray to use in a clean wipe of and disinfection of the bathroom surfaces. The total process took less than 20 minutes.

Less is More

And acting as your own general store is a real quality of life booster. All we need is bleach, laundry detergent and water and one spray bottle. There is no reason to visit a big box store to stock up on sprays and fill our stuff our closet with various cleaning solutions. Time saved. Plus our frugal house is also less cluttered which lowers the stress levels.

Indeed, if you have those basic ingredients on hand it’s faster and cheaper to do it yourself than calling a cleaning services and then having to do your own this-place-is-a-mess pre-cleaning before paying for $40 professional cleaning service.

Amount Saved =$45

This in turn means I won’t suck down an entire $5 pint of ice cream in a stress induced fit. Instead I will get some gentle exercise and sense of control by being able to do this myself.

Amount Saved = $50

That combination of gentle exercise, avoiding the stress (and ice cream) and having a sense of control will delay a cardiovascular event by a few years, at least, the way I see it. And that is another $20,000 not spent on rehabilitation.

Amount Saved =$20,050

The Benefits Combine and Compound

Ok that health scare bit was a bit tongue and cheek. The point here is that doing stuff your self has benefits beyond the few dollars saved for tuition expenses. Being frugal won’t delay health issues. Or will it?

What isn’t intuitive at first and what I want you to learn is how the benefits compound beyond a few extra bucks.

Some basic home chemistry very well might increase your physical, mental and financial well-being. At the very least it will save you $5 bucks and result in clean bathrooms.

Seven Helpful Links For Private School Parents

Here are some helpful links to sites that provide guidance on how to  pay for private school.

  1. Budgets are sexy! (An entertaining how-to on financial management)
  2.  A Guide for Parents as They Look to Finance a Private School Education
  3. Can Middle-Class Parents Afford Private Schools For Their Kids?
  4. DC School Hub (Washington DC area resources for parents – find something like this in your area)
  5. Budgeting for private school (from an open and sincere parent)
  6. Attended private school – loved it.
  7. Attended private school – and didn’t love it (be open to many viewpoints before deciding what is best for your particular situation)
Old School House Sign - Source: Wiki Commons

Old School House Sign – Source: Wiki Commons

A Stitch in Time Saves Nine …Hundred Dollars

I am a fan of LL. Bean’s washable wool dress pants  as I wear fancy pants to my office job.

LL Bean is known for durable easy care high quality items. Their dress pants are a mix of wool and polyester which results in torrent of financial savings for the office dweller like me. Recently, a relatively new pair had the hem come undone and flapping in the breeze.

Think Before You Toss ‘Em

LL Bean Washable Wool Pants.

LL Bean Washable Wool Pants.

Normally I would have tossed it in the Goodwill bag and gotten a new one. More on that in a minute. First, a little more about these productive pants.

Their secret super power is that you can wash and hang them and they come out looking great without a trip to the dry cleaner. They can be more expensive up front, but as you have already learned sometimes it make sense to pay more up front.

The Savings

Let’s take a closer look at the numbers.

 

LL Bean Washable Wool Dry Clean Only Pants
Cost of pants $119 $119
Dry cleaning cost per wash 0 $5
Water cost per year $4 0
Number of times worn over 3 years 156 156
Gas cost of driving back and forth 0 1
Dryer costs 0 (we hang these on a dryer rack) 0
Hassle factor Low High
Total cost $124 $899
Cost per wear 80 cents $5.76

 

What? And that is just for one pair of pants. Assuming you wear dress pants 5 days a week the fancy drying clean only pants will cost you $4495 over 3 years. And this is before you consider shirts.

Surprisingly, we have found that doing this ourselves saves time as well. There is no driving and parking needed. And there is rarely a line at our drying rack.

$5000. And time saved. And it is better for the environment.

Back to the unfurling pants. My wife took up the hobby of sowing. She took one look at the unfolded hem on my near new pants and a moment later had them back in order. No need to ditch them.

Another $119 saved that can be added to the $5000 to use for tuition costs.

You can do this.

 

The Way to Wealth is Through Saw Dust

Problem: You need more storage

We needed more storage in the living room for stuff that had been piling up on the floor.  Ikea offers a number of credenzas but the size we wanted was about $500, before taxes. And I wanted something made of solid wood since we would be looking at it a lot and I find they are much easier to repair.

Solution: Used furniture 

Craiglist to the rescue! After many weeks of checking we found  a Modern Skovby Danish Teak piece.  Apparently these are normally thousands of dollars new and approaching $1000 used.   The one near us was being unloaded for $200.

There was a catch -the owner noted it was being sold for such a low price because it had some bad water stains.

No problem. I read that one could often iron them right out! This thing would be as good as new in no time!

Water Stain City

My buddies and I went and picked it up.

Woah.

It had a lot of water stains. Some over a foot long. And blue paint. And dents and nicks and scratches galore. Luckily, I had planned for such a possibility and bought it with plan b in mind – sand blast it!

Danish Oil To the Rescue

This summer I picked up a $40 palm sander to learn how to use a palm sander and to refinish the back patio table which was weathered.

I  put on a breathing mask and went to town on this thing – lightly sanding and buffing this thing to get the old finish, water stains and paint off. Some areas required extra attention because of what appear to be teeth marks from dogs. Woof!

The starting point was dusty, dark and deeply stained furniture

The Progression

Here is a photo of one (of many) water stain on the bottom left corner.

Photo of one (of many) water stain

Photo of one (of many) water stain

Here it is after a light sanding.

 

Lightly sanded

Lightly sanded

 

And the restored surface after refinishing it.

 Tried and True Danish Oil to the Rescue.

Tried and True Danish Oil to the Rescue.

 

Please be aware that Danish Oil left in the open will light on fire with no sparks at all through a rapid oxidation process. This will start a major fire. Always put your used rags and brushes in water immediately after use.

Costs

And here is the same model, in rosewood instead of teak, for $2800. And the teak ones go for about $1000 although I found a good one for $685 before shipping costs. Again, these are used prices for these functional works of art.

The Way to Wealth is Through Saw Dust

When it was all said and done we have a refinished side board for about $300. Depending on how you count it we either saved $200 (compared to Ikea) or $1800 (for a comparable product) or more likely somewhere in between. Importantly we learned a new skill (the entire family pitched) in and had a lot of fun. And it was cheap enough if it didn’t work out it wasn’t a big deal. We could get two for the cost of a new economy item.

Of course you can do much better than this by getting low end furniture used. But this point is that one way to pay tuition expenses is through a cloud of saw dust. And this is of course, an analogy for actual hands on work.

Should I Raid My 529 to Pay for Private Elementary School?

About 529 Plans

 A 529 plan “is a tax-advantaged savings plan designed to encourage saving for future college costs.” [1]

New Tax Law Expands 529 Use

The recent tax overhaul bill expands parents funding options to pay for private elementary and high school tuition.

Specifically, the new bill enables one to dip into a 529 plan to pay for any private school [1] – not just colleges. For example, if you have a large stash of cash in a 529 saved for college but the realities are that your youngster is struggling at school  this might be worth exploring. After all, if college is at risk because of present challenges a private school might be able to help.

Should I Raid My 529?

Raiding college savings funds to pay for lower school tuition isn’t something to be done lightly. However, it is an option now and one being worth aware of if you are considering private school for your child.

Before doing so it is worth stepping back and considering three things.

  1.  First, carefully monitor and learn about your expenses for a month. Observe your actual expenses not what you think they should be in the future. Can you still save for college or pay for some colleges based on your current situation or with some viable adjustments? And what will happen if the tax law changes again in a few year? Will you still be able to pay?
  2.  Second, with our kids it is easy to panic. Get rationale. Can some less drastic changes at school or at home help with the issues? Are charter schools or other public schools (yes, you have to move) an option? What is the full spectrum of options – and which qualify as good enough?
  3.  And finally, after the the rational exploration in steps one and two (and some meditation), follow your heart. Specifically, what do think you  wish you had did 20 years from now?  Do that and make it work by being the grown up.

If your family determines that private school is for you and you are going to raid the 529 plans to make it happen, immediately become a reader of this blog (paying-for-private-school.com) and the many other excellent financial management blogs out there. We can help.

References

  1. “An Introduction to 529 Plans.” SEC Emblem. December 04, 2017. Accessed December 30, 2017. https://www.sec.gov/reportspubs/investor-publications/investorpubsintro529htm.html.
  2.  Hobbs, Tawnell D. “Losing Students, Private Schools Try to Change.” The Wall Street Journal. December 29, 2017. Accessed December 30, 2017. https://www.wsj.com/articles/losing-students-private-schools-try-to-change-1514557437.
« Older posts Newer posts »