Paying for private school in the DMV area

Tips and tricks for sending your child to private school for Washingtonians

Tag: paying for college (page 1 of 5)

Free installation with any purchase!

We recently purchased a super fancy set of revolutionary Nest Protect smoke and carbon monoxide detector. These things talk to each other and alert us to the specific location of the room the problem is occurring in. Fantastic!

Nest Protect Advanced Wireless Smoke Detector Available on Amazon.

Nest Protect Advanced Wireless Smoke Detector Available on Amazon.

We replaced the existing 30 year old hard wired smoke detector alarms with the Nest Protects. These things will even contact you phone if something happens. I got an email from the first one when I shut down the power for the second installation. Well done Nest team! It is not clear are old ones would have even gone off (when removing them the tag noted they expired in 2003) in a fire situation. Will yours?

Do  it yourself to save money

This amazing technology combination is available for only $99 each. And an installer can be hired to connected wired ones for $80. We opted to pass on that and to save the money and the hassle (for all involved) of taking a day to have someone out. The first one took me about three hours of watching videos and carefully proceeding (mostly issues with removing the old one). The last one I installed took less than thirty minutes from opening the package to the final test.

Take your time

If conditions make sense, do the installation yourself. Watch the videos (as many times as you need). Follow all instructions and expect to run into snags that will require more research and take additional time. This isn’t a race and you aren’t being graded on efficiency.  If you are like us you will find the experience saves money which can be used for private school tuition and is more rewarding  than taking off work for an installer to arrive.

By paying for private school you are funding educational experimentation.

One thing that has consistently surprised me about paying for private school is the unsolicited advice and harsh criticism we regularly receive.

We have heard simple advice such as you are wasting your money to all the way to it is unethical to send our child to private school.

In few other areas of our life have our decisions been reviewed, rated and then commented on so consistently.

There are lots of other easy targets – our home, my really old shoes, food, entertainment and religion are ripe for the picking. They might get a raised eye brow but rarely do we receive a detailed unsolicited analysis of our decisions like we do with our choice of education.

Online it is even worse. Here is a just one of many examples; If you send your kid to private school, you are a bad person.

I consider myself a pretty open person. For each criticism and suggestion I have careful considered the premise. Am I wasting our limited resources? Am I making education worse for other children? Is a school based on religious values wrong – that is- I am alienating religious minorities?

I have spent years considering, and reconsidering, this feedback. And would certainly be nice to have the extra cash or go on fancy vacations or purchase a new car from the modern era.

As a mental exercise I followed Charlie Munger’s advice and I inverted the problem. Come along with me.

Let us imagine there were no private schools at all. That small church school around the corner – gone. Harvard. Gone. Hogwarts. Gone. Evangelical schools. Gone. Homeschooling – illegal.

Have a child with extreme dyslexia who needs a different learning environment? Sorry those schools are gone as well.

Graz Reading Room by Dr. Marcus Gossler - Wiki Commons

Graz Reading Room by Dr. Marcus Gossler –
Wiki Commons

What is left is a pure government monopoly. No competition. No incentive to innovate. No incubators to experiment and fail and try again. Just one system. Legislation over teacher expertise. Scale over specialization. The motor vehicle registration of education.

Well that doesn’t seem desirable.

Let’s invert again – this time there are no public schools. Anywhere. It is all private schools. Can’t afford to pay tuition? Sorry your kid goes to the low cost school mill or comes to work with you for apprentice training. Are you an elementary aged child whose parents who can’t afford to feed, much less educate you? Sorry – you will never learn to read beyond a second grade level.

Old School House Sign - Source: Wiki Commons

Old School House Sign – Source: Wiki Commons

Well, that doesn’t seem desirable either.

 

Perhaps the middle road seems to make sense. A healthy mix of public, private and home schools creates a mutually beneficial ecosystem. The private schools can experiment, innovate, evolve and best practices can be adopted across all systems over time. The public schools can offer a world class low costs education for everyone no matter their financial circumstances. And they provide standardized testing to measure all schools academic performance.

Home schooling fills in the gaps. We know of one very religious family who has four kids and couldn’t afford private school so they home schooled simply so they could integrate their religion into the school day.

Sending your money and your kid or grandkid to a private school? Good for you. Your child is receiving an education that matches your values and you are funding an educational incubator. Perhaps your school, with its freedom to try different things out, will come up with an innovation that will be adopted by schools across the country. More likely the children from your school will bring their education to diversify the mental frameworks of the organizations and community.

You are right to send your child to private school if you are lucky enough to have the opportunity to do so and are willing to make the sacrifices.

Monopolies have consistently been shown to cause complacency over time. Here in the US the Sherman Act was passed in 1890 as a “comprehensive charter of economic liberty aimed at preserving free and unfettered competition as the rule of trade.” [1]

By paying for private school you are funding educational experimentation. And unfettered competition. Be ok with the criticism. Listen to the unsolicited advice and harsh criticism and carefully consider it. At the end of the day you have to do what is right for your family and your community – even if it is unpopular.

[1] https://www.ftc.gov/tips-advice/competition-guidance/guide-antitrust-laws/antitrust-laws

 

“You have enemies? Good. That means you’ve stood up for something, sometime in your life.”

Winston Churchill

 

 

 

Skip the Tip! Take it to go and eat at home.

This took me many years to discover but it has served us well. Despite being on the frugal track we occasionally eat out (ok, more than occasionally). Sometime as a family sit down dinner or for a special occasion but most often because we go out because it would be fun to go out.

To save 15% at a restaurant, skip the tip by taking the food to go. That will save 15% (or 20%) on the bill because there is no tip. And, after a while, you realize you have drinks at home. And bread. And that is another few dollars saved.

Electrical candlelight!

Instead, set your home up to be a delightful place to eat with a fancy and clutter free table that include  forks that haven’t been in a million people’s mouths (a no cost bonus!). At the Café De Your Place there is never ever a wait. The table is always open, there are just enough seats and it’s the best table in the joint.

Plein Air!

In the summer we eat out on the ‘rustic’ wood table that came with the house. This year we added a coral maple to enhance the view at our fine dining establishment. How many restaurants do you visit have this kind of greenery? Get creative (but low cost) and set up your own ambiance.

G Ruga Coral Maple Tree Photo

Paying for Private School’s  Frizzy Coral Maple Tree of Awesomeness.

If you are like most families where eating out just overtook the grocery sales then you probably spend around $2625 on dining out.

Ha. I know the truth.  If you have the income to consider a private school tuition and live in metropolitan area that number is much higher. It is more like $6000 a year. Lets go with $6000. That is $900 a year in tips if frequent wait in line and then sit down establishments. Toss in another $100 on desserts and drinks over the course of a year and we will make it an even $1000.

Show em’ the sink!

I know some of you are secretly cringing because you spent way more than three or even six thousand on dining out last year. This is a judgement free zone. We are here to help. You just have more opportunity to save! Start with an immediate 15% discount on many (and soon to be rapidly declining) restaurant meals. And enjoy the further benefit from having your children rarely hearing  the phrase “I will be your server for this evening”. They need the gift of responsibility and can get up and get their own water when they need a refill.

This one slight change in behavior nets you $1000 a year and comes with a free side of humility for the entire family. A $1000 here and  there starts to look like a tuition payment and there are lots of easy ways to save big money.

Paying for Private School French Country Kitchen

Paying for Private School French Simulated Country Kitchen- comes with reading materials. How many restaurants do that? Don’t worry, we bought those chairs used.

Share your story!

We here at paying-for-private-school.com are interested in hearing how *you* pay for private school or why you send them. Did you attend private school? What did you think of it?

Willing to share? Post a comment below with your email address (which will not be published) and I will provide details on how you can share you wisdom, lessons learned, what to do and what not to do with the broader community. And thank you!

Increase your food expenses!

Food is  a big portion of household spending. You probably think you want me to cut expenses drastically here as well. Nope.

You have enough income to consider private school so most likely you have a two income household where everyone works in competitive and draining jobs. And now I am asking you to think about cutting costs and to take regularly repeated actions. This takes a lot of energy and a clear mind.

Going for the pancakes instead of an egg white omelet with mushrooms and peppers because the pancakes are a fraction of the cost makes sense right?

Not always. Paying for private school means developing your children to their full potential. And that applies to you as well. Some things make sense to pay more for and actually ending up costing less in the long run.

Pancakes, for example, can cause a temporary spike, and insulin rush, a crash and then a fuzzy fog hours later. We need you to have steady and calm energy all day and then in the evenings, after a long commute, feeling like you could be productive. That way you will have enough energy to do some money saving record keeping after a full day at work. Slow and steady wins this race. Eat whole foods.

You will find your food costs might go up a little but your energy levels become a steady fire once you drop the spikes associated with sugar and ultra refined flours. Soon enough, after a ten hour work day followed up by dinner and dishes, more work will be quite simple and enjoyable. This is an investment in yourself, just like private school is an investment,  and will soon pay for itself many times over as your steady energy enables you to do more.

Don’t worry. You come from a long line of people who worked from dawn until dusk six days a week.  All you need to do is eat like them. Don’t eat anything your great

grandmother didn’t eat. If the dish appears to be traditional eat that – most likely it is mostly vegetables with a protein mixed in and sometimes a whole grain. Do this for a week for each meal and prepared to be amazed.

And when you are outside your dwelling some evening because there is something you need to do to save money and because you eat well you will have the energy to do so. You will invariable notice the soft glow in the windows nearby just sitting around being passively entertained. At first this will be alarming. Eventually you will realize you are playing a game where only a few are even showing up to participate.

 

 

Reasons people send their children to private school

Recently on a message board I occasionally read, a parent was wondering if they should send their child to private school. So she asked the parents of other private school children if her child would feel poor compared to other families and feel bad about themselves as a result.

One respondent decided to inform the original poster on the real reason they were considering private school:

If it were truly “education” that you care about, your kid would be in a high performing public school. Private school parents care more about the “experience” which is code for “rubbing shoulders with rich people to learn their values and customs and not hard working immigrant values.”

Angry person art

By SmurfyOwn work, Public Domain, Link

Wow, I am glad that respondent cleared it up for them – I bet the parent didn’t even know they were against education!

This kind of shaming response is quite common and the main reason for this web site. Those kind of knee jerk responses assumes that parents send their kids to private school to “rub shoulders with the rich people and learn their customs”.

I attended private schools for 12 years and have paid for a child to attend one nearly as long.

Not once in this time have I seen or heard anyone doing some sort of anthropological study of the ways of the wealthy. Indeed, all the kids attend all the same classes and, at many schools, are required to wear the same clothing (uniforms) to avoid status from being an issue.

Here are the reasons I have actually heard from parents sending their children to private or independent charter schools, as well as home schooling.

  • School matches the families religion
  • Alignment with the family values
  • Specialized learning environment where the private school focused on particular area such as
    • Special needs
    • College preparation
    • Military career preparation schools
    • The arts (dance, theater etc.)
    • An international based education where the child learns the language of their culture (very good for diplomats who will need to return to their country at the end of service)
    • Greek tradition (sports and academic having equal weight)
  • Smaller class size enabling better learning outcomes
  • Additional learning resources are available in some of the private schools – one I know of has Ipads, the other offers horseback riding for kids (apparently it calms the kids who have sensory issues).

I am sure I am missing some. And I would love to hear from any parent that sends their kids to private school to study the culture and norms of wealthy people to learn their ways!

And for everyone else – I do want to assure you that selecting a private school means you are focused on providing a good education for your child. And an educated child becomes an educated adult which benefits all of society. Keep up the great work and sacrifice and thank you.

 

Think multi-purpose

Ever noticed all those low profile and uninteresting hatchbacks, mini-vans and station wagons wheeling around?

Time to get excited about them because they are awesome.

We purchased our battle wagon for a net of $8000 even though it only has $70K miles and gobs of air bags.

Last month we needed a new side board (well, a side board, we never owned one).

New side boards were $1000 for low end ones unless you go with those glue and saw dust ones that have to be replaced soon anyway.

Too much! Guess those boxes stay on the floor.

We looked on Craigslist for weeks. And weeks. Even the cruddy stuff at low end stores was $500. Sigh. We were very close to dishing the money out for a new piece and cutting in other areas to make it work.

But wait, Craigslist has a 5 foot solid wood one for sale that on the Havertys awesome web site sells for $1000 new (love their stuff – so cool). And it is only $200 bucks and within a few miles of the house!

If only we had something to move it with – I am too lazy to rent something and it would take too much time. It might be gone and what if I don’t like it when I see it. In comes the incredible station wagon with seats that fold down! volvo-wagon-blueAn hour later the sideboard was now gracing our home instead of headed to the trash heap.  Money saving environmentalism.

On the way home I couldn’t help but realize the $800 saved was the equivalent of a 10% yield pay out on the wagon. That is pretty sweet contribution to the tuition.

Keep costs low and think multi-purpose.

Is A Used Car Cheaper To Own Than a New Car?

Is a used car cheaper than a new car to own? For those of us scrounging to pay for tuition there is a better (and easier) question to ask. And that is, what is my cost per use for this car?

Consider Cost Per Use Instead

Folks paying tuition don’t get to pick any car they want to won. Instead, we buy the safest cars possible and determine the correct one by comparing cost per use (in this case cost per miles).

Instead We Consider Cost Per Use on Large Purchases

Here is an example. Our car cost $45,000 new.  A long time ago. We paid net (after sale of the old car) $8000 for it second hand with 70,000 miles on it. Same features as the original owner had but with more miles on it, some character and a bit of a vintage feel. Let’s use the cost per use method to see if we paid a fair price for the vehicle.volvo-wagon-blue

Before we get into the numbers I realize some of you hate this sort of conversation. You find it is tedious and you never trust the numbers you end up with.  Send me a note or post a comment and I will run the numbers for you. And don’t worry about getting the match exactly right, just remember to keep cost per use in mind when facing a major purchase decision.

On to the numbers!

The original owner paid $45,000 for 75,000 miles of use or 60 cents for each mile driven, not counting fuel, tires, service and parts. Assume we keep the car another $75,000 miles and get the 75K, 100K and 125K maintenance work which will cost in total about $4000. Our combined cost for the car is $12,000, again ignoring consumables. Our cost will be 16 cents per mile or only 25% of the cost of the car if it was purchased new.  I declare this to be a good deal as we can get four of them for the same cost as the car was new.

Is A Used Car Cheaper To Own Than a New Car?

This doesn’t mean all used cars are cheaper than all new cars.

Today on Autotrader.com a 2013 Jeep Wrangler with 45K miles is selling for $25,900 despite having a poor side impact safety rating and marginal front impact rating. At the same time a new Subaru Forester, is selling for $26,100. Not as cool looking but stellar safety ratings.

If both cars are driven for 100K miles the Wrangler will need both the 75K, the expensive 100K services and a more expensive 125K service, and new tires for about $5000 in parts and labor. The Subaru will only need the $1500 75K service.

Let’s compare the cost per use of each vehicle in the handy table.

Wrangler (21 MPG) Forester (32 MPG)
Up front cost $25900 $21600
Service $5000 $1500
Gas for 100K miles @ $3 a gallon $14285 $9375
Total cost $45,185

 

$32,475

 

45 cents 32 cents

 

The Forester, despite being newer, safer, and more reliable and more gas efficient, at first glance appears to be about the same price as the used and cooler looking Wrangler. But the cost per mile reveals the Wrangler is 40% more for each mile driven. A brand new Forester is much cheaper then the used Wrangler.

The astute reader at this point will wonder – wait a minute – wouldn’t a used Subaru save us even more? I am glad you asked because today on Autotrader.com a 2013 Forester is $16,488.

Let’s compare cost per use of all three vehicles.

 

Wrangler (21 MPG) New Forester (32 MPG) Used 2013 Forester (27 MPG)
Up front cost $25900 $21600 $16488
Service $5000 $1500 $5,000
Gas for 100K miles @ $3 a gallon $14285 $9375 $11,111
Total cost $45,185

 

$32,475

 

$32,599

 

45 cents 32 cents 33 cents

 

Oooooh!  So sorry! The new car is still the most economical. The less gas efficient 2013 Forester combined with that 100K services hit really put the new vehicle in the lead.

We have found it helpful to think cost per use to get the most out of something so extra funds can be redirected towards tuition and hope you will too.

So the three cars I chose for this example were pretty close. Ideally, you are looking for comparisons that are really easy so that it is fairly obvious by adding up some numbers. But you get the idea. If you find a car that is safe and reliable but makes you go “meh” it is likely to be the correct car. That is why there are so many of them on the road as lots of other folks have come to the same conclusion.

If you are thinking a particular car you are looking into is so cool, move on. Get your excitement out of some fancy new shoes instead.

Simplicity

Years ago a statement from Bruce Lee about punching stuck with me as a good life philosophy.

“The height of cultivation is really nothing special. It is merely simplicity; the ability to express the utmost with the minimum. It is the halfway cultivation that leads to ornamentation.” – Bruce Lee

Bruce Lee

Bruce Lee

This same philosophy applies to paying for private school. Your child’s education isn’t about social status, fancy sweatshirts, a beautiful campus or a list of college admissions lists. Those are at best artifacts of a private education but more likely are distractions. They aren’t the purpose of an education.

Keep your specific purpose for sending your child to a private school in mind. It might be very different than my purpose. And that is OK as everything else is a ornamentation.  Your success on this endeavor will help both your child and the broader community by educating its citizens with a diversity of thought.

 

You can do this.

 

“It is not a daily increase, but a daily decrease. Hack away at the inessentials.”
― Bruce Lee

That is One Long Cable!

Eleven years ago we moved into our current home. And the previous owners had not installed cable television. To get it installed meant an all day visit and lots of holes would have to be drilled into the relatively intact walls. And then we would have a $100 a month bill.

We put it off. Then we thought about it. And then we passed on it and just used Netflix and then eventually Amazon Prime for videos and a fancy “digital” antenna for local television stations.

In the first year we spent $1200 less than we would have otherwise. Importantly, we missed all those advertisements that likely would have increased our spending even more. Ten years later we had avoided $12,000 in costs.

Last year we got a sweet deal on a used Volvo XC70. Originally $45,000 when it was new, we picked it up used for $12,000. After selling the previous car for $4000 the net cost was $8000.

Volvo Wagon - New to us!

Battle Wagon – New to us!

By skipping on the cable expense for the decade prior we essentially got a free car with all the gas it will need for many years paid for up front. And that is good because we need to pay the tuition bills.

Limit those little expenses. They add up quickly.

Older posts