Paying for private school in the DMV area

Tips and tricks for sending your child to private school for Washingtonians

Tag: private school fees

Leverage the Hype Cycle

There is a concept called the hype cycle which essentially describes the maturity of emerging technologies.

Understand the hype cycle

In short when a new technology comes out everyone is very excited and fired up. And they are willing to pay up to get it. For those of use paying tuition and don’t have the resources to benefit from new technology it makes sense. New technology soon has competition and introduce new challenges.

Leverage the Hype Cycle

This is fine and good and indeed presents an opportunity to purchase these items for a discount in the trough of disillusionment. A recent example is electric cars – at first they were high tech, solve important problems and costs more. And they should have as they have huge and positive implications. But soon enough other challenges (cross country trips) temper the excitement – and the pricing. That is when you can move in to benefit from the new technology while not paying top dollar to be the first one in. After schooling is done perhaps you can be that person – but for now, slow down and simply wait.

 

 

Frugality is a quality of life compounding machine

 

In my grubby little hands I am holding a wonderful 12 ounce bag of dark roasted Starbucks Café Verona coffee. This powerhouse of anti-oxidants and wakey-ness  is sustainably farmed and all of the Starbucks employees get educational benefits and health insurance. So this is the good stuff.

 

A look at the coffee numbers

Each cup of coffee we brew at home takes 2 ounces of the delightfully aromatic Starbucks grounds. And in 12 ounces there are 72 US teaspoons so that means we get 36 cups of coffee from a bag of grounds.

This bag costs us $8.59, or 26 cents a cup. A year of home brew will costs a whopping $96 dollars. For two people that is $191 bucks. We use half and half for an additional $2.29 a week or $119 a year. Total coffee expense is around $310 a year.

That same drink is a very reasonable $1.85 made by a hard working barista. For two people over a year that would be $1,317.

Wow, a savings of $1317  and then account for the $310  in home brew expenses we save $1007 over a year.

Right?

Wrong!

A second look at the numbers

This is what is so counter intuitive about frugality. Frugality itself is a compounding machine. It took me years to notice it and first I shrugged it off as improbable if not impossible.

What is missing here are the secondary and tertiary by side effects.

The first is the actual financial savings.

Lets take a look.

It takes me less than a minute to scoop the coffee, add the water and push the button.

The drive, wait and drive back to our local Starbucks is 20 minutes.

While waiting for the coffee I usually make breakfast. Nothing better to do as I have plenty of time. But with a 20 minute commitment to pick up coffee in the morning I simply don’t have time to cook and I will add another $15 in breakfast vittles. Another $3750 in  annual expenses to add to the total.

And we aren’t done yet. It is a mere 4 miles to our local Starbucks and back. Sweet! Or is it? The federal government estimated cost of 51 cents per mile in car operating costs. Add another $2.04 to the cost or $532 bucks a year to the total.

  • Coffee savings – $1000
  • Breakfast  savings-$3000
  • Car savings – $500

 

This results in a grand total  (and I rounded down a  lot here) of $4500 in expenses ,annually. That home brew actually saves you $45,000 over ten years.

The second benefit is even better. The quality of life effect is what keeps so many already financial independent people to stick with their frugal ways.

Once you have bought a coffee maker, got into the habit of buying ground coffee (or grinding your own!)  and then learned to operate the dang thing the actual process is easier than going to get coffee. And there is never a line as our home coffee shop.

Self taught barrista super powers

This means, after you become a coffee brewing expert, you will have a choice.

Choice 1: Stand in your kitchen drooling with one eye open until the coffee is ready about a minute or two later.

Choice 2: *Or* you can throw on some clothes, find your keys and shoes, rush out, feel the cold rain go down the back of your neck, fight for parking, wait in line and then zoom back home to reverse the process.

If both choices are available which would you choose? Yes the coffee isn’t quite a yummy as the store made stuff but your overall quality of life is so much better.

This is the power of frugality and of doing just some of the steps yourself.

The skeptics among you will note you don’t go to Starbucks 356 days a year and certainly don’t scoff down scones.  I don’t want you to believe me. I want you to try it out for a month and make your own assessment.

This is just a single example. You can find a lot more ways to pay for private school that are much bigger such as avoiding Black Friday, saving $3000 in a single weekend, or using the Granny Smith cash multiplier method.

 

An ode to Peapod

First up, this is an unsolicited article. No one is paying, pushing or promoting me to write this piece.

Here is my typical grocery shopping experience;

Grocery shopping experience diagram -multiple ways to waste

Grocery shopping experience diagram -multiple ways to waste

I will admit, I am very impressed with people who can clip coupons, keep a price book and then find everything on their list, in exactly the right size, in a massive store with an average and ever changing 47,000 items in the store. I have tried many times and repeatedly failed at doing so.

We kept seeing a Peapod truck at the neighbor’s house each week. We quietly snickered and thought even though they are super frugal on everything else they had a hidden weakness.

My interest was piqued so we tried an experiment with this online grocery thing. We intentionally keep detailed records so it was easy to load a Peapod cart online and compare to last weeks grocery expenses.

Oh man was it easy to find stuff. They have a search engine! And it was certainly educational. For example, the two red peppers I buy each and every week have gone up from 50 cents in the summer to almost $4 in the winter.  Green peppers will do just fine and only cost a buck.

That kind of real-time-pricing-feedback adds up – in our case to $50 less than we normally spend (that would be $2,400 a year). So we went crazy and got the Peapod meal kits (all the ingredients in a box). And it was *still* $20 cheaper and we will waste less food as a result. Hmm.

A few months in we found we saved about $300 a month on groceries. And this probably points more to my ineffectiveness as a shopper and my susceptibility to “buy it now while supplies last” sales. Know thyself.

If you end up trying this or a similar service I would love to know how it works out for you – or if it doesn’t. And if you are inclined to do so please use my Peapod referral link and hook me up with free (Green) Bell Peppers for an upcoming stir fry. Woot!

Wait for it. Wait for it. Steady. Steady…..Now!

When paying for tuition for years on end I found that be willing to wait can be an ally.

We are going camping soon and usually it’s a school thing (includes tents). But this outing is a separate tent and we needed some gear.

Reviews of the low end tents revealed they are ok unless it gets windy or rainy. A wet tent would not be good for little (or big) people so we wanted to upgrade. Car camping tents can become really expensive quickly. And each night not in a hotel sort of pays for itself.

What we wanted it the glorious 6 persons REI Base camp tent. Ventilated awesomeness. With a footprint and tax it comes in a very reasonable $500. However, we aren’t reasonable. We are paying for private school. So I kept an eye out for a week, and then weeks, and then months. Prices would vary but even on Ebay the used ones were going $300+ something. They must be great tents. We spent weeks looking for one to rent from numerous places (check out lowegear.com if you camp).

Didn’t work out. We really wanted that one. But we have since learned it can be productive to be ok with second place. REI (who we like to support because of their fantastic educational programs and supporting community and the natural environment) had a two week only sale in the spring – 25% off on goods upon check out.

They only had one tent for sale with that would comfortably fit us – a Big Agnes. The reputable brand had a model with good, but somewhat mixed reviews. It was presumably on the way out for improved models so it was 25% off. After further reading I realized it wasn’t selling because bad reviews were being posted about that actually referenced a previous model. So this was an excellent tent and more than we needed for basic car camping and was small enough to serve for other trips as well.

Curious, I put the tent in the basket and saw and additional 25% off. This sucker, new, we being dumped because of mistaken reviews (or REI needed to clear inventory, or both).

It was cheaper to buy this tent new than rent the exact same model. By being patient, and flexible we were able to get an excellent tent for a price that didn’t bust our budget.

Big Agnes Tent

Not a camper? It is low cost adventure option. The long weekend we have planned would have been $600 in hotel costs alone – it is much less money to camp for this particular outing.

 

Vacations are for wimps

It is cold outside now but warm breezes and the faint scent of sun screen on everything are only four months away. Time for  summer vacations!

Have you ever wondered about the origin of a vacation?

Did farmers – the majority of people through much of recent human history – who had to milk the cows daily and couldn’t leave livestock unattended for more than a few hours – take a two week cruise? Did they take time off? Absolutely!  They called it Sunday (other terms across religions but a similar concept in many of them). And they had holidays.

A holiday is a special holy day that didn’t fall on a Sunday. We have since worked in various national holidays as well but it is the same idea.

And many resorts and retreats started with a religious focus – not an opportunity to imbibe, spend and be idle. Admittedly,  I am over extending this a bit but the main point is that there are different ways to take a break.

More recently there is pressure – and I mean that in the worst way – to to visit some exotic local, take photos and post them to Facebook. Look how much fun we are having!

Disney Springs

Disney Springs – Wikicommons Theme Park Tourist

A trip to Disney for four costs about $4000 and I know of a family who spent over $10,000 in a single week.

You know what is a lot less stressful? Stay home that week. Make a lovely dinner. Do some work  around the house you normally would have outsourced and you can easily handle. Go to a movie. Splurge for popcorn and drinks. After all, you are saving about $500 a day.

This turns a week off into a low stress even rather than a mad dash to somewhere and back again.

We have done this before and in sourced $1000 dollars of basic kitchen repair work *and* spent lots of quality time with family. And my kid learned how to paint a kitchen (Don’t worry – I just had him try it for a few minutes – it was low pressure) and was pretty pleased about it.  There was still plenty of pool time, time with extended family, games, day trips and eating out.

We experience the same warm breezes and relaxation and at the end of the week we are well rested and financially better off. Now *that* is what I call relaxing.

The simple life

One advantage of sending your child to private school is that much of your income goes along with them. As a result it limits the other available choices because you have much less discretionary income.

Fretting over a grand tour of Europe? Fret no more! You aren’t going!

This extreme financial constraints limit your choices and the resulting simplification actually leads to longer term happiness. It is known as the paradox of choice.

Have you always wanted to simplify your life? Now you can! And what better way than the assurance of a monthly tuition bill.  To be clear this isn’t about poverty – this is about voluntary simplicity. It is an interesting side effect we have noticed over years of sending the kiddo to a private school.

Read more about it in this outstanding book The Paradox of Choice (you are going to have a lot of time on your hands).

Oh, and for the trip? Easy, you are either staying home or going camping. Pick one.

 

Five scholarships for the 2017

Did you know financial aid and scholarships are available to help pay for private school tuition?

Income and frugality will be your core mechanism but financial aide can help.  Here are five scholarship sources  to get you thinking about it.

  1.  Your child’s school. Most private schools have financial aid and requests are typically assessed by an independent review board. You won’t know unless look into it.
  2.  The Louisiana School Choice program  had a number of rebates, tax deductions and school choice options. Research programs in your state and keep an eye out – this might expand with the new administrations education appointment.  Georgia has already handed out $117 million in tax credits in 2017.
  3. Or how about an academic achievement scholarship?
  4. Or maybe the better chance scholarship or the Jack Kent Cooke young scholars program is the scholarship for you.
  5. Not enough? Here are 50 more private school scholarship options.

While saving money  will be the driver a small scholarship can certainly help. Feel guilty about applying? Don’t – this isn’t for you.